MARSİLYA KOKAN KADINLAR

tree-264449_960_720

Odamın camından yeşil yapraklarıyla odama dolması gereken ağacın dalları çıplak. Hava hayvan gibi sıcak. Ve biraz loş. Dışarda iki zombi ağacın altında yuvarlanıyorlar. O kadar uykusuzum ki, neyin daha ölü olduğuna karar vermek, benim için oldukça zor oluyor. Benim gibi birisi için buz mavisiyle saks mavisini ayırt etmek bile her zaman zor olmuştur üstelik.

Ardımdan ölü kedim mırlamalarıyla beliriyor. Yoksa hâlâ yaşıyor musun? diyorum. Gözlerimin içine pis pis bakıyor. Bir kedinin beni anladığını düşünmek güzel bir duygu. Yaşıyor olsa bile. Aslında erkek kedilerden oldum olası nefret etmişimdir. Hatta genel olarak erkeklerden nefret ettiğimi de söyleyebilirim. Frijit damgası yiyen kadınlara ise hep hayran olmuşumdur. Belki de erişilmesi en zor oldukları içindir.

Bu arada telefonum titreşiyor. Açıyorum. Arayan Böğürtlen. A annem diyor ve babam. Kaza diyor. Kesik kesik konuşuyor. Ağlayarak konuşuyor. Hastane diyor. Ambulans diyor. Kedim miyavlamayı pek sevmez. Onun yerine kolumu tırmalıyor. Şaşkınca telefonu kapatıyorum. Kedim kolumu büyük bir zevkle tırmalamaya devam ediyor. Sinirim bozuluyor. Bıyıklarını kesicem ama ha diye tehdit ediyorum. Beni anlayıp rahat bırakıyor. Zeki lan bu kedi.

Hemen mesaj atıyorum Böğürtlen’e. Nerdesiniz? diye. Aramıyorum çünkü o panik dolu konuşmasından bir şey anlamak güç. Aslında ne yapacağımı da bilmiyorum. Annemle babamın ölmemesi için dua ediyorum içimden. Ama kime dua ediyorum? Teletabilere. Kedim de benimle birlikte dua ediyor. İlginç bir üçleme değil mi? Duam bitince mesajıma cevap gelmesini beklemeden yola koyuluyorum. Beklediğim mesaj yolda taksi beklerken geliyor. Ambulanstaki hemşire yazmış mesajı. İlk müdahaleleri yaptıklarını, gidilen hastaneyi ve Böğürtlen’in şokta olduğu için yazamadığını söylemiş mesajda.

Boş bir taksi bulmaya çalışmak bazen insanın aklını bulandırabiliyor. Çok beklememe rağmen sonunda boş bir taksiye rastlıyorum. Adresi söylüyorum. Biraz da hızlı gitmesini rica ediyorum. Gaza basıyor. Hayır, yani gerçekten gaza basıyor.

Bir iki dakika sonra, Geçmiş olsun bilader diyor. SAĞOL ABİ. Ayıptır sorması rahatsızlık neydi? diye devam ediyor. Berber ve taksici muhabbeti kadar canımı sıkan bir muhabbet çeşidi daha yok. Cevap vermiyorum. Rahatsızlık neydi acaba? diye tekrarlıyor sorusunu. Ben de annemle babamın kaza geçirdiğini anlatıyorum. Abartmak burada devreye giriyor. Karşıdan bir piç yüz seksenle geliyormuş. Son anda görmüş bizimkileri. Ondan sonra yapacak bir şey yok tabi. Büyük geçmiş olsun bilader. Geçen bizim oğlan da … derken bir adama çarpıyor. Oğlum muhabbet edeceğine yola baksana. Ne bok yemeye muhabbet ediyorsun?

IS IT A JOKE?

GOD (teletabi oluyor) JUST TELL ME IS IT A KIND OF A JOKE?

BUT YOU KNOW IT’S NOT FUNNY AT ALL.

Tanrıyla monolog. Oldukça saçma. Sonra gözlerimi açıyorum. Portakal çıkıyor karşıma. Geçmişimi silmek için güzel bir neden. Ama bunu yapmak yerine onun arabasına atlayıp hastaneye gidiyorum. Seksilikten oldukça uzak bir şey varsa o da bir kadının arabasının sağ ön koltuğunda oturan erkektir. Formül basit çünkü. Erkekler bir araba satın alırlar ve sürerler. Gerisi formülü bozan küçük denklemlerdir.

Arabanın radyosu açıktı. Lithium çalmaya başladı. Bu şarkı hakkında ahkam kesmek benim varoluş sebeplerimden biridir. O kadar güzel de ahkam kesiyordum ki… Ben bile vay be ne güzel de ahkam kesiyorum dedim. Sonuçta hayatta böyle bir gün çok olmuyor ve önemli olan insan olmak yani. Peki şizofreni nedir? C vitamini? Şeriatın kestiği ahkam acımazmış. Demek ki neymiş, taksi kaza yaptığında kafamı fena çarpmışım. Peki ya evsiz zebralar?

Uğur Ergün

Yorum bırakın

Filed under Öykü, Düzyazı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s