Hayali İtalyan Kenti

como gölü

Sen bir kent olsan içinden akıp giden nehre bakardım, dalıp giden bir karabatağın ardından hayallere dalar ve A noktasından B noktasına giden en uzun yolu tercih edip sokaklarını bir bir gezerdim. İnsanlarınla bir bir konuşurdum. Selam verir, sonra da gazete manşetlerine bakardım. Belki bir bankta oturur biraz da okurdum, Başbakan Conte ne demiş, Berlusconi nasıl yorumlamış. Bilirsin işte, siyaset boyuna pislik boyuna. Politikadan bıkardım belki bulmacasına da bir göz gezdirirdim işte, vaktim filan bolsa, hani bunu da tahmin ediyorsundur. Söylemeye gerek var mıydı ki? Bilemedim.

Sıkılınca banktan kalkardım, uzunca oturmaktan uyuşmuş bacaklarımla yola koyulur, nehrin akışını takip ederek tabelaların göstermediği kent meydanına inerdim. Sonra ne olurdu biliyor musun? Kent meydanında bir sütçü yere yığılırdı. Sonra bir muhasebeci. Sonra emekli bir albay, rahip, berber, eczacı, emlakçı, bir başka eczacı, turist, dilenci, balıkçı… hepsi bir bir yere yığılırdı. Kente ani bir gece çöker, karabatak sudan çıkıp hiçbir şey olmamış gibi yaşamasına devam ederdi. İnsanlar kendine gelip üstlerini silkeler, kentin akışı kaldığı yerden devam ederdi.

Trenler sirenler çalarken ben bir şişe kırmızı alıp kafayı çekerdim, demiryolunun kenarında bir tenhada. Bir evsiz ile sızar kalırdım belki, gerçi senin kentinin evsizi olur muydu, işte bir o muamma.

Sabah kendimize gelince bir kuşu görürdüm bölüştüğümüz ekmeğin artıklarının üstünde. Saçları darmadağınık evsize dönüp şarabın etkisi bir merakla “Sen evsiz misin?” derdim şaşkın şaşkın. O da derdi ki cevaben, “Koca kent benim! İtalyancada ev sığınak demektir ve ben bu kente sığınıyorum işte.”

Yani sana sığınıyor bu adam. Senin evsizin olmazmış, bunu anladım. Hayali İtalyan kentim.

Birlikte çizgi film izlesek ya.

Uğur Ergün

Yorum bırakın

Filed under Öykü, Düzyazı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s