yalnız kuşlar meyhanesi

gece-gokyuzu-neden-karanliktir

saat gece üç buçuktu. her zamanki gibi seni özlemiştim. çünkü ben hep saat gece üç buçukta seni özlerdim. sonra çıktım yatağımdan. senin içinde olmadığın o yatak ben de kendisinden ayrılınca öylesine boş kaldı ki, bunu ben değil, meyhaneye giden kuşlar anlatabilir ancak. (sıradaki meyhane tüm ötüp de kavuşamayan kuşlara gelsin.)

montumu aldım sırtıma. ayağıma o kolayca giyilen bez ayakkabılardan giydim. çorap giymemiştim. şubatın soğuk bir gece üç buçuğuna adım attım. zemheri bir merhaba damlamıştı ağzımdan. yıldızlar ışıltıyla başımı döndürsün istiyordum, oysa yıldızlar bu kent meydanının gözle görülür gökyüzünde rakamla söylüyorum sadece 4 taneydi. fakat ben yine de endişeyle bakıyordum gökyüzüne. belki ben gökyüzüne bakarken yol ortasında da yürümem sayesinde bir araba gelir de bana hızla çarpar diye düşündüm. sonra hatırladım istanbul’da en tehlikesiz yerdi yol ortası. bunu hatırlar hatırlamaz kaldırımda yürümeye başladım. genellikle kazada ölenler hep kaldırımda son nefeslerini verirlerdi. ışıklar geçtim. yanmayı unutan sokak lambaları gördüm yoksa tıpkı benim gibi yanmaktan yorulan sokak lambaları mı demeli? işte mesel bu ya bir yıldız da ışık yılının birinde yanmaktan yorulmuş. pır pır eden yüreğiyle beraber sönü sönüvermiş. ama gel gör ki bugün benim gözüme ışığı gelen bu 4 yıldızdan birisi de bu yıldızcağızmış. hiç kimse de henüz bilmiyormuş bu zavallı yıldızcağızın söndüğünü. çünkü dünyadan 4 ışık yılı uzakta mıymış neymiş, işte öyle bir şeyler. e peki ben nerden biliyorum? ben burda dünyadayım da siz aldanmayın buna, benim ruhum o yıldızın etrafında gezegen gibi dönü dönüveriyor efendim. hem ben bilmeyeceğim de kim bilecek? nasa mı? yok canım daha neler?

yalnız kuşlar meyhanesi’ne yürüyorum şu an. ayaklarım beni oraya götürüyor. gece saat dört on beş olmuş. sabahı bekliyorum. seni gören en son kuşa sevdayı soruyorum.

uğur ergün

Yorum bırakın

Filed under Öykü, Düzyazı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s